IPA REGION KROSNO W XXIII KROŚNIEŃSKIM BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI

W ramach krośnieńskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11 listopada 2019 roku, oprócz uroczystości patriotycznych, odbywały się imprezy sportowe, wśród nich tradycyjnie Bieg Niepodległości. W XXIII edycji imprezy organizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie uczestniczyło 580 biegaczy z kraju i zagranicy, wśród których nie zabrakło członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Dzięki uprzejmości organizatorów biegu, IPA Region Krosno po raz kolejny przygotował oddzielną kategorię biegową „IPA”, w której prowadzona była klasyfikacja zarówno dla kobiet i mężczyzn.

Biegnąc ulicami Krosna, na dystansie 7 kilometrów, o Puchar Przewodniczącej IPA Regionu Krosno rywalizowały koleżanki i koledzy z Policji polskiej i słowackiej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz osoby aktywnie wspierające działalność statutową Stowarzyszenia.

W klasyfikacji kobiet I miejsce i Puchar Przewodniczącej IPA Region Krosno zdobyła Bożena Zapałow (IPA Region Sanok). Miejsce II zajęła Ewa Armata (IPA Region Krosno), natomiast na III miejscu podium stanęła Zuzana Kośćakova (IPA Kośice – Słowacja).

W klasyfikacji mężczyzn miejsce I i Puchar Przewodniczącej IPA Region Krosno wywalczył Robert Kubit (KM PSP Krosno). Miejsce II zajął Miroslav Smetana (IPA Snina – Słowacja), a miejsce III - Piotr Malczewski (IPA Region Krosno).

         Zdobywcy II i III miejsca podium otrzymali gratulacje i pamiątkowe puchary z rąk Prezydenta Miasta Krosna, Pana Piotra Przytockiego oraz Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, mł. insp. Leszka Buryły. Wszyscy uczestnicy kategorii biegowej „IPA” zostali nagrodzeni upominkami, ufundowanymi przez członków Zasłużonych dla Sekcji Polskiej IPA.

Prezydium IPA Regionu Krosno składa serdeczne podziękowania osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego biegu, w szczególności Dyrektorowi i pracownikom MOSiR w Krośnie oraz Kierownictwu i Kolegom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

 

 

Tekst: kol. Beata Raus

Zdjęcia: kol. Radosław Przybyła

Nad pięknym, modrym Dunajem – wycieczka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Krosno do stolicy Węgier.

Na pożegnanie wakacji Region IPA Krosno zorganizował dla swoich członków i sympatyków atrakcyjną, trzydniową wycieczkę do kraju wina, czardaszu i kąpielisk, a przede wszystkim urzekającej architektury. Wczesnym rankiem w piątek 6 września, 58-osobowa grupa IPA, zebrana na pokładzie komfortowego autokaru, wyruszyła z Krosna przez Słowację, w kierunku Węgier. Na trasie wycieczki towarzyszył nam profesjonalny pilot – przewodnik, który przybliżał historię Słowacji i Węgier, opowiadał o kulturze, dzielił się ciekawostkami, służył radą.

Około południa dotarliśmy do celu naszej podróży – jednego z najpiękniej położonych miast świata, nad samym Dunajem, często nazywanego "Paryżem Europy Środkowej" za sprawą małych kawiarenek, długich deptaków, kawiarnianych ogródków i nastrojowych restauracyjek – Budapesztu. Swoją przygodę ze zwiedzaniem miasta rozpoczęliśmy od największego i najważniejszego placu w Budapeszcie - Placu Bohaterów, otoczonego kolumnadą z pomnikami sławnych Węgrów oraz monumentalnym pomnikiem Tysiąclecia, przedstawiającym Archanioła Gabriela. Spacerując alejkami Parku Miejskiego, w otoczeniu pomników i popiersi artystów, polityków, naukowców, podziwialiśmy położony na jego terenie urzekający Zamek Vajdahunyad, w którym obecnie znajduje się Węgierskie Muzeum Rolnictwa. Odwiedziliśmy również Bazylikę Świętego Stefana (największy kościół w Budapeszcie), poświęconą pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I, gdzie znajdują się jego relikwie. Uliczkami Pesztu dotarliśmy pod gmach Parlamentu - symbol Budapesztu i jednocześnie jeden z największych gmachów parlamentów na świecie. Kolejnego dnia podziwialiśmy go z oddali, z drugiego brzegu Dunaju, ze Wzgórza Zamkowego i Baszty Rybackiej - jest to punkt, który dominuje panoramę na tą część miasta. Przed parlamentem udało się nam obejrzeć uroczystą zmianę warty. Po zakwaterowaniu w hotelu, posiłku i krótkim odpoczynku czekała na nas wyjątkowa atrakcja. Udaliśmy się na nocny rejs statkiem po Dunaju. Za dnia Budapeszt zrobił na nas niesamowite wrażenie, jednak widok miasta nocą wręcz zapierał dech w piersi. Podziwialiśmy wszystkie ważniejsze budynki, zabytki oraz mosty, wspaniale oświetlone, z tej perspektywy wyglądające baśniowo. Była to najbardziej wygodna i klimatyczna forma zwiedzania miasta. Wieczór zakończyliśmy wejściem na Wzgórze Gellerta, skąd rozpościerał się widok na panoramę Dunaju i wschodniej części miasta.

Drugi dzień wycieczki IPA Region Krosno na Węgry rozpoczęliśmy od zwiedzania malowniczego Szentedre, uznawanego za najpiękniejsze małe miasto na Węgrzech oraz ulubione miasto węgierskich artystów. Faktycznie, wystarczył pierwszy rzut oka, by polubić to miejsce i porównać je do Kazimierza Dolnego. Szentendre to zabytkowe kamieniczki, wąskie zaułki, liczne zabytkowe świątynie (kościoły, cerkwie i synagoga), nastrojowe kawiarenki, galerie sztuki, mnóstwo sklepików z pamiątkami, a także całkiem spora liczba turystów i artystów prezentujących swoje dzieła na staromiejskich uliczkach. Najsłodszą atrakcją okazało się dla nas Muzeum Marcepanu Szabó-Szamos. Muzeum produkcji i zdobienia marcepanu, cukiernia i sklep, w którym mogliśmy się zaopatrzyć w smakołyki, mieszczą się w jednej z kamieniczek w Szentendre. Tutaj każdy eksponat – małe dzieło sztuki, jest wykonany ręcznie. Podziwialiśmy między innymi marcepanową miniaturę parlamentu budapeszteńskiego, postaci ze świata kultury popularnej, baśni i bajek dla dzieci. Z Szentendre udaliśmy się z powrotem do Budapesztu. W tym dniu zwiedziliśmy Starówkę, położoną po prawym, zachodnim brzegu Dunaju. Dotarliśmy na Wzgórze Zamkowe i spacerując po Placu Świętej Trójcy podziwialiśmy Kościół Macieja, w którym niegdyś odbywały się królewskie koronacje. Zwiedziliśmy Basztę Rybacką (dawniejszy fragment murów obronnych miasta), z której tarasów obserwowaliśmy przeciwległy brzeg Dunaju, z górującą nad miastem kopułą Bazyliki świętego Stefana. Przy baszcie podziwialiśmy pomniki, między innymi konny posąg św. Stefana, czy św. Jerzego walczącego ze smokiem. Najważniejszym punktem w Dzielnicy Zamkowej był oczywiście Zamek Królewski oraz położony tuż obok niego Pałac Prezydencki, który obecnie stanowi rezydencję prezydenta Republiki Węgierskiej i jednocześnie siedzibę Urzędu Prezydenta Republiki. W sobotni wieczór udaliśmy się na kolację z węgierskim programem folklorystycznym, z tradycyjną kuchnią madziarską i muzyką cygańską.

W ostatnim dniu wycieczki, zaraz po śniadaniu opuściliśmy Budapeszt i udaliśmy się do położonej około 140 km na wschód od niego „perły północnych Węgier” - Egeru. Miasto przyciąga swoim urokiem, winiarskimi tradycjami i ciekawą historią. Zwiedzając je, zobaczyliśmy między innymi imponującą swą wielkością i przepychem Bazylikę - drugą co do wielkości świątynię na Węgrzech i jedyną budowlę w stylu klasycystycznym, jak również Pałac Arcybiskupi, który niegdyś stanowił siedzibę dostojników kościelnych, a obecnie część jego pomieszczeń zagospodarowana została pod wystawy sztuki kościelnej i złotniczej. Spacerując po mieście dotarliśmy na główny plac Egeru – tzw. Plac Dobo. Podziwialiśmy stojący tu pomnik kapitana Istvana Dobo, który przypomina chwalebne zwycięstwo z połowy XVI wieku nad przeważającymi siłami tureckimi. Popołudnie spędziliśmy w Dolinie Pięknej Pani, która znana jest wszystkim miłośnikom węgierskich win z regionu Eger. Znajduje się nieco na zachód od centrum miasta, a otoczona jest tuzinem winnic produkujących cztery rodzaje win. Główną atrakcją tego miejsca jest szczególna mnogość winiarni i lokali, w których dokonać można degustacji wszystkich dostępnych miejscowych rodzajów trunku. Po degustacji lokalnych specjałów udaliśmy się w podróż powrotną do Krosna. Na miejsce dotarliśmy późnym wieczorem w niedzielę, po trzech dniach pełnych wspaniałych wrażeń i atrakcji, „pozytywnie zmęczeni” i zaciekawieni, dokąd IPA Region Krosno wyruszy w podróż następnym razem?

 Servo per Amikeco!

Tekst: kol. Beata Raus

Zdjęcia: kol. Radosław Przybyła

 

 

III Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar IPA Regionu Krosno

W dniu 7 czerwca 2019 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie, przy ul. Bursaki, odbył się III Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar IPA Regionu Krosno.

Flagowa impreza sportowa Regionu IPA Krosno, zorganizowana we współpracyn z MOSiR w Krośnie oraz objęta patronatem honorowym Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, miała charakter ponadregionalny – wzięło w niej udział sześć drużyn piłkarskich reprezentujących służby mundurowe (Policję, Państwową Straż Pożarną, Straż Graniczną), w tym dwie drużyny zagraniczne: z Włoch –IPA Ankona oraz ze Słowacji - IPA Svidnik.

Rozpoczęcie rozgrywek piłkarskich o Puchar Regionu IPA Krosno nastąpiło po oficjalnej prezentacji drużyn, połączonej z wystąpieniem Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie – młodszego inspektora Leszka Buryła, który zaprosił uczestników turnieju do wspólnej rywalizacji w duchu „fair-play”, a następnie założył strój piłkarski i już jako zawodnik wziął udział w zmaganiach.

Rozgrywki piłkarskie odbywały się w systemie „każdy z każdym”. Najlepszą drużyną, która wywalczyła I miejsce w turnieju i zdobyła Puchar IPA Regionu Krosno, okazała się słowacka IPA-Svidnik. W klasyfikacji końcowej II miejsce zajęła reprezentacja IPA Region Jasło, miejsce III wywalczyła drużyna reprezentująca Komendę Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, miejsce IV zajęła reprezentacja IPA Bieszczady-Sanok, V miejsce zajęli gospodarze – drużyna IPA Region Krosno, natomiast na miejscu VI uplasowała się drużyna włoska IPA-Ankona.

Ponadto, w kategorii indywidualnej przyznano wyróżnienie dla „Króla Strzelców” – kolegi Tomasza Kolasińskiego z Regionu IPA Bieszczady-Sanok oraz wyróżnienie dla najlepszego bramkarza, które otrzymał kolega Jan Mulik, reprezentujący drużynę IPA Słowacja-Svidnik.

W podziękowaniu za zaangażowanie i sportową rywalizację w duchu przyjemnej, koleżeńskiej atmosfery, wszystkie drużyny biorące udział w turnieju zostały uhonorowane pucharami, dyplomami oraz okolicznościowymi upominkami, ufundowanymi przez organizatorów imprezy. Nagrody wręczyli: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie - komisarz Tomasz Dąbrowski oraz Przewodnicząca IPA Regionu Krosno – Beata Raus.

Trzecia edycja turnieju piłkarskiego o Puchar IPA Regionu Krosno stanowiła okazję do spotkania na płaszczyźnie zmagań sportowych, promowania aktywnego stylu życia wśród służb mundurowych, jak również do nawiązania i pogłębienia więzi przyjaźni i koleżeństwa oraz wymiany doświadczeń wśród członków i sympatyków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, w myśl motta naszego stowarzyszenia -„Servo per Amikeco”.

 

Tekst: Beata Raus

Zdjęcia: Bogusław Łach, Radosław Przybyła, archiwum KMP Krosno

Walne Zebranie sprawozdawczo wyborcze członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Krosno 2019.02.22.

W dniu 22 lutego 2019 roku, o godzinie 14. 00 w świetlicy KMP Krosno odbyło się Walne Zebranie sprawozdawczo wyborcze członków międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA region Krosno

 

Członkowie IPA Region Krosno zostali powiadomieni o zebraniu poprzez rozesłanie do nich przez Przewodniczącego Regionu IPA Krosno SMS o terminie zebrania, wywieszenie zawiadomienia o terminie i programie Walnego Zebrania w gablocie IPA Region Krosno, znajdującej się na parterzebudynku KMP w Krośnie

W zebraniu uczestniczyło 38 członków na 130 uprawnionych do głosowania.

 

Relacja z przebiegu zebrania:

 

Prowadzący zebranie Przewodniczący IPA Regionu Krosno, kol. Andrzej Krukar, na wstępie powitał wszystkich przybyłych i sprawdził liczbę uczestników, którzy wpisali się na listę obecności. Zgodnie ze Statutem Sekcji Polskiej IPA, w zebraniu uczestniczyła wystarczająca liczba członków do stwierdzenia kworum i prowadzenia zebrania.

Przy braku sprzeciwu, zgodnie z Regulaminem WZ ustalono przewodniczącego zebrania - kolegę Andrzeja Krukara oraz sekretarza zebrania kolegę Radosława Przybyłę.

Zgodnie z planem zebrania osoby funkcyjne IPA Region Krosno przedstawiły sprawozdania
z działalności.

Jako pierwszy, głos zabrał Przewodniczący Regionu kol. Andrzej Krukar który przedstawił sprawozdanie za okres minionej kadencji oraz za okres od dnia 1 stycznia 2018 roku do dnia 31 grudnia 2018 roku.

 

Działalność Regionu opierała się na organizowaniu imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, współpracy z samorządem, kierownictwem Policji i Straży Pożarnej. Jak zwykle działalność nasza, jak sama nazwa stowarzyszenia mówi, odbywała się w sposób aktywny na arenie międzynarodowej. Działanie naszego Regionu w sposób aktywny wspomagali członkowie Zasłużeni Sekcji Polskiej , w postaci finansowej i rzeczowej

W okresie minionej kadencji zrealizowane zostały niżej wymienione przedsięwzięcia.

ROK 2016:

4 marca - spotkanie, konferencja nowych władz Regionu IPA Krosno z członkami honorowymi, władzami samorządowymi, kierownictwem krośnieńskiej Policji i Straży Pożarnej – udział 45 osób,
w tym 40 członków IPA.

10 – 11 czerwca - wycieczka do Zakopanego dla członków IPA, ich rodzin i sympatyków – udział 50 osób, w tym 39 członków IPA.

16 czerwca - konferencja dotycząca promowania bezpieczeństwa publicznego oraz współpracy międzynarodowej na płaszczyźnie IPA - udział 50 osób, w tym 15 z IPA Sekcja Polska, 30 - sekcje zagraniczne, 5 - pozostałe osoby.

17 czerwca - II Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar IPA Krosno – udział 80 osób, w tym
20 SP IPA i 60 sekcje zagraniczne IPA (Ankona-Włochy, Rumunia, Lwów-Ukraina, Słowacja-Świdnik).

17 czerwca - spotkanie integracyjne uczestników turnieju piłkarskiego z policjantami i pracownikami cywilnymi KMP w Krośnie – udział 120 osób, w tym 40 SP i 55 ZG.

18 – 27 września - wycieczka do Włoch dla członków IPA, ich rodzin i sympatyków IPA - udział 58 osób, w tym 40 członków IPA.

11 listopada - współorganizowanie Biegu Niepodległości w kategorii służb mundurowych – udział 31 członków SP i 5 ZG.

 

ROK 2017:

17 lutego - spotkanie noworoczne z członkami Zasłużonymi Sekcji Polskiej IPA, kierownictwem krośnieńskiej Policji i Straży Pożarnej oraz samorządowcami. Udział wzięli szefowie Policji i Straży Pożarnej z Świdnika ze Słowacji – udział 49 osób, w tym 41 SP i 4 SZ.

13 – 14 maja - wyjazd do Lwowa, zwiedzanie miasta i spotkanie integracyjne z członkami Regionu IPA Lwów - udział 56 osób, w tym SP 31, ZG 8.

24 czerwca - miniturniej piłkarski na Orliku z uczczeniem pamięci 19 rocznicy śmierci gen. Marka Papały (organizator - Region Przeworsk) – udział 8 członków Regionu IPA Krosno.

21 lipca - współorganizowanie Święta Policji dla członków IPA, policjantów, emerytów i pracowników cywilnych policji udział - 125 osób, w tym 47 członków IPA.

06 – 08 października - wyjazd (wycieczka) do Wilna, Trok i Kowna. Spotkanie z przedstawicielami IPA Wilno - udział 52 osób, w tym IPA SP 32, ZG 4.

11 listopada - wspólnie z MOSiR Krosno organizowanie Biegu Niepodległości w Krośnie - udział 390 osób IPA SP 38.

 

ROK 2018:

23 lutego - spotkanie integracyjno-noworoczne członków Regionu z Zasłużonymi Sekcji Polskiej IPA, samorządowcami, kierownictwem Policji i Straży Pożarnej z Krosna - udział 43 osób, w tym 25
SP IPA.

27 lipca - współorganizowanie Święta Policji -udział 132 osób, w tym 45 członków IPA.

08 września - spotkanie integracyjne, powiązane z uroczystością XV-lecia działalności Regionu IPA Krosno -udział 80 osób, w tym IPA SP 52, ZG 5.

11 listopada - współorganizowanie XXII Biegu Niepodległości, udział 680 osób w tym IPA SP 42, ZG5.

 

Nie zrealizowano przedsięwzięcia - wycieczka do Rumuni, z uwagi na brak wystarczającej liczby chętnych do udziału. Przeprowadzone zostały wcześniej ustalenia z biurem podróży jednak z uwagi na niewystarczająca liczbę chętnych, a co za tym idzie podniesienie kosztów wycieczki odstąpiono od jej realizacji.

Region IPA Krosno na dzień 31 grudnia 2018 roku, według opłaconych składek liczył 123 członków. Na dzień 22 lutego 2018 roku ich stan wynosi 130 osób oraz 18 osób z tytułem „Zasłużony dla Sekcji Polskiej”.

Skarbnik IPA Region Krosno omówił sprawy związane z finansami IPA Region Krosno. Rok 2018 zamknął się zyskiem, który w całości został przekazany na cele działalności statutowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Krosno.

Stowarzyszenie „IPA Region Krosno” korzysta ze wsparcia wielu osób i instytucji, dzięki którym możliwa jest jego działalność. Prezydium, członkowie oraz sympatycy Stowarzyszenia wykonali w 2018 r. wiele bezinteresownej pracy na rzecz Stowarzyszenia i społeczności lokalnej. Przychylność środowiska mobilizuje Stowarzyszenie „IPA Region Krosno” do dalszego poszerzania działalności i rozwoju w ramach Organizacji Pożytku Publicznego.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej IPA Region Krosno, kolega Wojciech Stefański przedstawił Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli działalności Prezydium IPA Region Krosno
i zawnioskował o zatwierdzenie sprawozdań Prezydium.

Kontrolą objęty był okres działalności Prezydium od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

W czasie czynności prowadzonych w ramach kontroli stwierdzono, iż całokształt dokumentacji Regionu IPA Krosno jest zgromadzony w teczkach podzielonych tematycznie, obieg pism odbywa się poprzez rejestrację w dzienniku korespondencyjnym. Skarbnik prowadzi dokumentację finansową zgodnie z przepisami o rachunkowości, zgodnie z wymogami Regulaminu Działania Sekcji Polskiej, polityką rachunkowości przestrzegając instrukcję kasową. Zapisy w zeszycie kasowym oraz arkuszach analitycznych kosztów i przychodów odpowiadają dowodom księgowym. Wydatkowanie środków finansowych zawsze odbywało się na podstawie uchwał Prezydium.

Prezydium Regionu IPA Krosno przestrzegało obowiązujących przepisów statutowych, regulaminowych oraz wynikających wydanych instrukcji i uchwał.

Przewodniczący Regionu kolega Andrzej Krukar przedstawił główne kierunki działania IPA Region Krosno na rok 2019. Zaznaczył, iż realizacja przedsięwzięć będzie możliwa przy jednoczesnym zaangażowaniu całego składu Prezydium oraz pozostałych członków IPA.

IPA Region Krosno swoje działania skupiać będzie na propagowaniu aktywnego wypoczynku swoich członków, policjantów oraz sympatyków. Odbywać się to będzie głównie poprzez organizowanie imprez o charakterze otwartym, jak i z ograniczoną liczbą uczestników. Wśród tych działań nadal, w szerokim zakresie, będą się znajdować zadania pożytku publicznego.

 1. Organizacja spotkania podsumowującego Prezydium, aktywnych członków IPA, oraz członków Zasłużonych dla Sekcji Polskiej IPA – I kwartał 2019 r.Organizacja Walnego Zebrania członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Krosno.

 2. Organizacja wycieczki krótkoterminowej dla członków i sympatyków IPA Region Krosno - termin do ustalenia.

 3. Współudział w organizacji Święta Policji 2019.

 4. Współudział w organizacji Biegu Niepodległości 2019.

Wśród działań pożytku publicznego nadal, w szerokim zakresie, będą się znajdować zadania
w zakresie ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego, przeciwdziałania patologiom społecznym. Zadania te prowadzone będą wspólnie ze stroną służbową Policji oraz innymi formacjami mundurowymi, jednostkami administracji samorządowej i rządowej, jak również
z podmiotami cywilnymi, mającymi w swoich celach statutowych te zadania.

Przy organizowaniu imprez planowanych, jak również tych poza kalendarzem, decydować będą realne przesłanki, traktujące o faktycznym zaangażowaniu w ich organizację osób spoza Prezydium. Zwrócono się do wszystkich członków o składanie propozycji (jeżeli uznają za słuszne) imprez, z przyjęciem zasady osobistego zaangażowania się, udzielenia faktycznej pomocy
w organizacji takiej imprezy.

 

Zgodnie z planem zebrania przystąpiono do części wyborczej walnego zebrania.

Przewodniczący zebrania zaproponował trzyosobowy skład Komisji Skrutacyjnej. W skład komisji weszli koledzy Józef Urbański, Stefan Kozdrój, Sławomir Godzisz.

 

Do funkcji Przewodniczącego Regionu IPA region Krosno przedstawione zostały dwie osoby.
W wyniku wyborów tajnych Przewodniczącą wybrana została koleżanka Beata Raus z wynikiem
20 głosów. Drugi z kandydatów Wojciech Stefański uzyskał 18 ważnych głosów.

 

W związku z faktem, iż Region liczy już 130 osób, złożony został wniosek o rozszerzenie składu Prezydium IPA Region Krosno z siedmiu do dziewięciu osób (łącznie z Przewodniczącym Regionu).

Wniosek został zatwierdzony w formie uchwały przy jednym głosie wstrzymującym się.

Do składu Prezydium zgłoszonych zostało 14 osób. Wobec tego, iż zgłoszone zostało więcej osób niż wymagane 8 ogłoszono wybory tajne w wyniku których w skład Prezydium weszli:

 

1 Ignacy Puchta

2 Marcin Haręzga

3 Andrzej Krukar

4 Wojciech Stefański

5 Radosław Przybyła

6 Witold Podlaszczak

7 Wiktor Urban

8 Dariusz Gałuszka

 

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:

 

 1. Przewodniczący -Tomasz Bąk

 2. Członek - Mariusz Fic

 3. Członek -Marek Jędrzejczyk

Wyniki wyborów delegatów na Zjazd Delegatów Podkarpackiej Grupy Wojewódzkiej IPA przedstawiał się następująco:

 1. Beata Raus

 2. Marcin Haręzga

 3. Krukar Andrzej

 4. Stefański Wojciech

 5. Belczyk Krzysztof

 6. Stefanik Mateusz

 

Delegaci Rezerwowi

 1. Przybyła Radosław

 2. Bąk Tomasz

 3. Pałys Arkadiusz

 

Walne zebranie udzieliło rekomendacji dla delegatów na Zebranie Delegatów Podkarpackiej Grupy Wojewódzkiej IPA:

 

  1. Kolega Adam Pietrzkiewicz

  2. Kolega Marek Jędrzejczyk

  3. Kolega Mariusz Fic

 

Przystąpiono do realizacji kolejnego punktu Porządku zebrania – dyskusja i wolne wnioski:

 

Kolega Andrzej Zawiślak zaproponował, aby działalność IPA Region Krosno rozszerzona została do organizacji imprez na rzecz rodzin członków IPA, na przykład dnia dziecka połączonego z rajdem rowerowym, zakończonego ogniskiem lub innym spotkaniem integracyjnym lub o inne imprezy, o podobnym charakterze.

Kolega Andrzej Krukar stwierdził, że pomysł jest dobry i można go wprowadzać, w zależności od możliwości Regionu.

Wobec braku kolejnych wniosków oraz zakończeniu dyskusji, Przewodniczący Zebrania Andrzej Krukar podziękował wszystkim uczestnikom Walnego Zebrania i zakończył je o godzinie 17:30.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jubileusz 15-lecia IPA Regionu Krosno 2018.09.08.

W związku z obchodami 15-tej rocznicy działalności Regionu Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA w Krośnie, w sobotę 8 września 2018 r. w restauracji „Venus” w Moderówce odbyło się spotkanie poświęcone zagadnieniom współpracy w sferze zawodowej, kulturalnej i turystycznej.

W spotkaniu wzięli udział członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia, którzy na przestrzeni lat wspierali jego działalność i w aktywny sposób uczestniczyli w organizacji przedsięwzięć, mających na celu realizację zadań statutowych IPA, w tym Prezydent Miasta Krosna, urzędujący i emerytowani komendanci krośnieńskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, członkowie Zarządu Podkarpackiej Grupy Wojewódzkiej IPA, członkowie zasłużeni dla Sekcji Polskiej IPA oraz przedstawiciele sekcji włoskiej IPA z Ancony.

Organizatorzy spotkania, członkowie Zarządu IPA Krosno, przybliżyli zebranym historię utworzenia Regionu, przedstawili główne obszary jego dotychczasowej działalności oraz plany i zamierzenia przewidziane do realizacji w najbliższej przyszłości. Obchody jubileuszu stały się wyjątkową okazją do refleksji nad tym, jak wiele udało się do tej pory osiągnąć, w szczególności w ramach współpracy międzynarodowej, utrzymywanej z przyjaciółmi z sekcji zagranicznych IPA we Włoszech, w Rumunii, Ukrainie, Słowacji, Litwie, Węgrzech oraz w Holandii.

Przewodniczący Regionu IPA Krosno, kol. Andrzej Krukar, w imieniu członków Zarządu złożył serdeczne podziękowania za wieloletnią współpracę wszystkim osobom zaangażowanym w działalność naszego stowarzyszenia oraz wyraził życzenia dalszej, owocnej współpracy i rozwijania przyjaźni w myśl motta Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji: „Servo Per Amikeco” - „Służyć poprzez przyjaźń”.

 

 

Opracowała: kol. Beata Raus

 

Zdjęcia: kol. Marian Majowicz, kol. Marcin Haręzga

 

I Turniej Piłki Nożnej Drużyn Policyjnych w Pruchniku 2017-06-24

Członkowie Prezydium IPA Regionu Krosno, kol. Andrzej Krukar oraz kol. Beata Raus wraz z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie wzięli udział w I Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Policyjnych, zorganizowanym 24 czerwca 2017 r. w Pruchniku przez Prezydium IPA Regionu Przeworsk w 19-tą rocznicę śmierci Komendanta Głównego Policji Generała Marka Papały.

Przed rozpoczęciem rozgrywek sportowych gospodarze Turnieju wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na cmentarz w Pruchniku, gdzie przy grobie Generała Marka Papały uczcili jego pamięć i złożyli kwiaty.

Rozgrywki sportowe odbywały się na stadionie „Orlik 2012” w Pruchniku. W Turnieju zmagały się cztery drużyny: IPA Region Przeworsk (Gospodarze), IPA Region Krosno, KPP Łańcut oraz KPP Jarosław. Drużynę IPA Region Krosno reprezentowali:

sierż. szt Maciej Rajnik

mł. asp. Stanisław Kołacz

st. sierż. Mateusz Stefanik

sierż. szt. Łukasz Jakubus

st. sierż. Konrad Gonet

sierż. Grzegorz Półchłopek

Grzegorz Krukar

 

Wyniki poszczególnych meczy przedstawiały się następująco:

KPP Jarosław - IPA Krosno 1:1,

KPP Łańcut – IPA Przeworsk 3:3,

KPP Jarosław – KPP Łańcut 1:2,

IPA Krosno – IPA Przeworsk 5:2,

KPP Jarosław – IPA Przeworsk 1:2,

IPA Krosno – KPP Łańcut 2:0.

 

Nasza Drużyna zwyciężyła w Turnieju - zajęła I miejsce zdobywając puchar Burmistrza Pruchnika. Drugie miejsce wywalczyła drużyna KPP Łańcut, natomiast miejsce trzecie zajęły drużyny IPA Przeworsk oraz KPP Jarosław.

Turniej zakończony został uroczystym wręczeniem uczestnikom pucharów i dyplomów przez: Prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie, Zasłużonego Członka Sekcji Polskiej IPA, Senatora RP Mieczysława Golba, Przewodniczącego Rady Miejskiej Pruchnika Władysława Flak, Komendanta KPP w Łańcucie Andrzeja Żygadło oraz Kierownika Posterunku Policji w Pruchniku Wojciecha Mikłasz.

Serdecznie dziękujemy kolegom z Regionu IPA Przeworsk za zaproszenie do Turnieju i przyjacielskie przyjęcie, a wszystkim uczestnikom za świetną, sportową atmosferę podczas rozgrywek. Mamy nadzieję spotkać się na murawie pruchnickiego „Orlika” podczas II edycji Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Policyjnych.

Tekst: Beata Raus

Zdjęcia: Czesław Mendycki

JUBILEUSZOWY XX KROŚNIEŃSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 2016-11-11

Po raz 20 biegacze z całej Polski i zagranicy, uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicząc w Jubileuszowym Krośnieńskim Biegu Niepodległości. Na starcie stanęło ponad 540 zawodniczek i zawodników w tym 40 w kategorii IPA. Do kategorii tej zakwalifikowani zostali IPOWCY jak i członkowie ich rodzin.

W dniu 11 listopada 2016 roku ulicami Krosna odbył się uliczny XX Bieg Niepodległości organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie. Jedną z klasyfikacji była kategoria „IPA”. Bieg co roku gromadzi coraz większa grupę uczestników zrzeszonych w IPA z kraju i zagranicy jak również nie zrzeszonych przedstawicieli służb mundurowych.


Na starcie 7 kilometrowego biegu stanęło ponad 544 zawodniczek i zawodników. Dzięki uprzejmości organizatorów od kilku lat bieg rozgrywany jest m.in. w kategorii Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. W tym roku w tej klasyfikacji wzięło udział 40 zawodników – zarówno osób zrzeszonych w IPA jak i sympatyków, którzy walczyli o Puchar Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Krosno. Spoza kraju swoje reprezentacje wystawiła Ukraina i Słowacja. Jak corocznie w biegu uczestniczyli zawodnicy reprezentujący IPA Katowice VIII z Czesławem Wiznerem na czele. Rywalizacja odbywała się w przyjacielskiej i sportowej atmosferze.


Pierwsze miejsce w naszej kategorii, a tym samym Puchar Przewodniczącego IPA Region Krosno ufundowany przez Andrzeja Krukara zdobył Jakub Burghardt (IPA Nowy Sącz). Drugie i trzecie zaAkova – (IPA Słowacja). Ponadto zdobywca pierwszego miejsca otrzymał nagrodę ufundowano przez firmę VIPMEB. Wszyscy uczestnicy biegu w kategorii IPA otrzymali również drobne upominki ufundowane przez firmę ARGE wręczane przez Przewodniczącego Regionu IPA Krosno kol. Andrzeja Krukara, Prezydenta Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego, Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie Pana młodszego inspektora Leszka Buryłę, Komendanta KM PSP w Krośnie Pana st. brygadiera Krzysztofa Korzec oraz Dyrektora MOSIR Krosno Antoniego Dębca.


Bardzo miłym akcentem oraz dużą niespodzianką były podziękowania Pana Dyrektora MOSIR Krosno Antoniego Dębca, skierowane między innymi do Przewodniczącego IPA Region Krosno Andrzeja Krukara i Komendanta Miejskiego Policji mł. insp. Leszka Buryły za angażowanie i pomoc w organizacji Biegu. Dla wszystkich startujących w barwach IPA oraz zawodników służb mundurowych przygotowany został poczęstunek w postaci „tradycyjnej strażackiej grochówki”. Prezydium IPA Region Krosno dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się i wspomagali przygotowania oraz organizację tegorocznego biegu. Szczególne podziękowania składamy Kierownictwu i Kolegom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie oraz Dyrektorowi MOSIR Krosno Antoniemu Dębiec

Tekst i zdjęcia: R. Przybyła

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2016/12/04/jubileuszowy-xx-kronieski-bieg-niepodlegoci/

Krośnieńska IPA we Włoszech 18-27 września 2016 roku

W dniach 18-27 września 2016 roku członkowie i sympatycy IPA Region Krosno wraz z rodzinami uczestniczyli w wycieczce do Włoch organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Krosno.

W dniu 18 września 2016 roku po godzinie 13:00 z pod budynku Komendy Miejskiej Policji w Krośnie wyjechała cała nasza 58 grupa członków i sympatyków. Pogoda „taka sobie”. Pochmurno, temperatura + 14 C. Włochy powitały nas piękną słoneczną i wręcz upalną pogodą.


Podczas wycieczki zwiedziliśmy Sienę, Watykan (bazyliki Świętego Piotra i Świętego Pawła), Rzym (Koloseum, stare miasto). Miejscem docelowym było, położone w rejonie Zatoki Neapolitańskiej, nie opodal Agropoli , Paestum. Po drodze odwiedziliśmy jeszcze jedno z najważniejszych dla Polaków miejsc we Włoszech miejsc – wzgórze Monte Casino oraz cmentarz żołnierzy polskich.
Paestum przywitało nas lekkim, ciepłym deszczem i piękną piaszczysta plażą nad morzem Tyreńskim. Po tak wyczerpującej podróży nikt jednak nie zwracał uwagi na aurę. Zakwaterowaliśmy się w domkach campingowych i wypoczywaliśmy. Następnego dnia również mieliśmy dzień wolny, korzystaliśmy ze słońca, plaży i morza, a wieczorem … grill i spotkanie integracyjne.


Podczas pobytu we Włoszech udało nam się odbyć przepiękny rejs statkiem wzdłuż uważanego za jedno z najpiękniejszych wybrzeży Europy, a na pewno Włoch- Costiera Amalfitana. Miasteczka na wybrzeżu wyglądają jakby były przyklejone do skał, domki przylepione do siebie. W niektórych miejscach wręcz wiszące nad potężnymi grotami. Kolorowe i jakby z innego świata.


Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Pompejów i wejście na Wezuwiusza. Niestety nie udało nam się skorzystać z przewodnika czy audio przewodnika. Ponoć nie ma w języku polskim. Z Pompejów pojechaliśmy na Wezuwiusza. Tak naprawdę to chyba dojazd do parkingu wyzwala większe emocje jak samo wejście na krater wulkanu. Droga jest niesamowicie wąska, kręta, z dosyć dużym natężeniem ruchu i głównie nad przepaścią. Ze szczytu krateru widać praktycznie cały Neapol , wielomilionowe miasto. Pogoda na tego rodzaju turystykę udała się nam wspaniale . Było lekko pochmurnie i ciepło.


Co dobre jednak szybko się kończy. Następnego dnia rano tj. 25 września rano wyjechaliśmy już w stronę Krosna. Po drodze zwiedziliśmy jeszcze Asyż. Przepiękne średniowieczne miasto, z kamienną architekturą i bazyliką świętego Franciszka. Wieczorem nocleg w Rimini w hotelu z polską obsługą i pysznym jedzeniem. Następnego dnia rano wyjazd. W Krośnie byliśmy 27 września nad ranem.


Wróciliśmy z niezapomnianymi wrażeniami, wspomnieniami i naładowani dobrą energią oraz planami na kolejne wyjazdy w przyszłym roku. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział i dobrą zabawę, wokalistom za oprawę muzyczną, przewoźnikowi za dobrą, bezpieczną baaardzo długą drogę.

Tekst R. Przybyła

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2016/10/23/kronieska-ipa-we-woszech/

II Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej – IPA Region Krosno 2016-06-17

17 czerwca 2016 r. na obiektach MOSiR Krosno rozegrany został II Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar IPA Region Krosno. W zawodach udział wzięło 6 drużyn reprezentujących 5 krajów. W rywalizacji zwyciężyła drużyna Ukrainy, przed Słowacją i Polską.

W dniu 17 czerwca 2016 roku Region IPA Krosno zorganizował II Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej w którym uczestniczyły drużyny z zaprzyjaźnionych Regionów Krajowych Sekcji IPA: IPA Lwów (Ukraina), IPA Ancona i IPA Genova (Włoch ), IPA Slobozia (Rumunia), IPA Swidnik (Słowacja) oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Zawody zorganizowano na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie.
Drużyny IPA Slobozia oraz IPA Ancona i IPA Genova przyjechały dzień przed rozpoczęciem turnieju. Była to okazja do zwiedzania siedziby krośnieńskich policjantów oraz Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych. Zawodnicy zostali również zaproszeni na spotkanie z Komendantem Miejskim Policji w Krośnie podinsp. Leszkiem Buryłą oraz jego zastępcami podinsp. Robertem Wróblem oraz kom. Krzysztofem Łopuszańskim.
Turniej został poprzedzony konferencją z udziałem przedstawicieli zagranicznych drużyn oraz władz Krosna na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Był czas na wymianę doświadczeń i zwiedzania unikalnego na skalę światową muzeum.
Turniej rozpoczął się następnego dnia oficjalną prezentacją drużyn oraz odegraniem hymnów narodowych poszczególnych reprezentacji. Rozgrywki odbywały się w systemie „każdy z każdym”. Rywalizacja przebiegała w sportowej atmosferze i duchu „fair play”. Po pełnych emocji rozgrywkach dokonano klasyfikacji drużyn. Najlepsi okazali się przedstawiciele IPA Lwów, a na drugim miejscu uplasowali się słowaccy policjanci. Gospodarze turnieju – zawodnicy IPA Krosno zajęli 3 miejsce. Na dalszych miejscach zostali sklasyfikowani zawodnicy IPA Rumunia, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie oraz IPA Włochy.
Królem strzelców został Sergiej KOSAR – Ukraina (Lwów) – 8 bramek. Najlepszym bramkarzem Jan MULIK – Svidnik (Słowacja). Natomiast MVP Turnieju został Peter GULA – Svidnik (Słowacja).
Po zakończonych rozgrywkach wszystkim uczestniczącym zespołom wręczono statuetki i upominki, a drużynom, które zdobyły I, II, III i IV miejsce okolicznościowe puchary.

Tekst: P. Buczyński
Zdjęcia: K. Konarzewska

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2016/07/05/ii-midzynarodowy-turniej-piki-nonej-ipa-region-krosno/

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar IPA Region Krosno 2016.06.17.

Po niespełna czterech latach w Krośnie rozegrano ponownie Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar IPA Region Krosno. Zaproszenie do Turnieju przyjęły trzy drużyny z sekcji zagranicznych IPA tj. z Rumunii, Włoch i Ukrainy a także drużyna reprezentująca policję Słowacką oraz Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Gospodarzem Turnieju była drużyna z regionu IPA Krosno.

Turniej poprzedzony został konferencją z udziałem przedstawicieli z regionów IPA i władz Krosna. Odbyła się ona dzień wcześniej na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Rozgrywki odbywały się w systemie "każdy z każdym" a jedno spotkanie trwało 15 minut. - Nie ma tutaj zwycięzców ani przegranych. Każda drużyna ma możliwość zmierzenia się z przeciwnikami z innego kraju. Chodzi o budowanie pozytywnej atmosfery wśród służb mundurowych z całej Europy - tłumaczył aspirant Paweł Buczyński z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Wyniki spotkań:
KM PSP Krosno - Policja Słowacja 1:3
IPA Rumunia - IPA Ukraina Lwów 0:5
IPA Italia - IPA Krosno 0:4
KM PSP Krosno - IPA Rumunia 1:2
IPA Ukraina Lwów - IPA Italia 4:1
Policja Słowacja - IPA Krosno 1:0
IPA Italia - KM PSP Krosno 0:4
IPA Krosno - IPA Ukraina Lwów 0:3
IPA Rumunia - Policja Słowacja 1:3
KM PSP Krosno - IPA Krosno 0:4
Policja Słowacja - IPA Ukraina Lwów 1:1
IPA Rumunia - IPA Italia 5:0
KM PSP Krosno - IPA Ukraina Lwów 1:5
IPA Italia - Policja Słowacja 1:8
IPA Krosno - IPA Rumunia 3:1

Klasyfikacja końcowa:
1. IPA Ukraina Lwów
2. Policja Słowacja
3. IPA Krosno
4. IPA Rumunia
5. KM PSP Krosno
6. IPA Italia

Tytuł najlepszego bramkarza turnieju zdobył Jan Mulik z drużyny Policja Słowacja. Królem strzelców turnieju z dorobkiem 8 bramek został Sergiej Kosak z IPA Ukraina Lwów a MVP turnieju Peter Gula z drużyny Policja Słowacja.

Nagrody i puchary wręczali m.in.: Andrzej Krukar - Przewodniczącego Regionu IPA Krosno, podinspektor Leszek Buryła - Komendant Miejski Policji w Krośnie, st. bryg. Krzysztof Korzec - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Antoni Dębiec - Dyrektor MOSiR Krosno, Marian Majowicz - Honorowy Prezes Podkarpackiej Grupy Wojewódzkiej IPA, podinspektor Robert Wróbel - Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, komisarz Krzysztof Łopuszański - z-ca Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, młodszy aspirant Beata Raus - Pełnomocnik do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych z KM Policji w Krośnie.

Turniej prowadził Bogdan Żdan z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji a aspirant Paweł Buczyński z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie był tłumaczem na język angielski.

IPA to skrót od International Police Association - Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji założonego 1 stycznia 1950 roku. Do Stowarzyszenia należy obecnie ponad 300 tys. policjantów z 66. krajów. IPA jest największym stowarzyszeniem policyjnym na świecie i posiada statut konsultacyjny Rady Europy i status konsultacyjny Rady Spoleczno-Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

zapraszamy do obejrzenia fotorelacji link do strony poniżej

Źródło:

https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/3416-miedzynarodowy-turniej-pilki-noznej-o-puchar-ipa-region-krosno

XIX Krośnieński Bieg Niepodległości 2015-11-11

Tradycyjnie 11 listopada, już po raz dziesiąty Region IPA Krosno, współuczestniczył w organizacji Krośnieńskiego Biegu Niepodległości.

Trasa tego Biegu przebiegała ulicami Krosna i wynosiła 7 kilometrów. Prowadzona była dodatkowa klasyfikacja dla uczestników pod flagą IPA, gdzie głównym trofeum jak zawsze był Puchar Przewodniczącego Regionu IPA Krosno. W tegorocznym XIX Biegu Niepodległości, uczestniczyło 458 osób z kraju i z zagranicy. W ramach IPA startowały 42 osoby w tym 1 z Ukrainy i 4 ze Słowacji. Najwyższe lokaty zajęli: Marcin Bik (Straż Pożarna), Jan Murdzik (IPA Słowacja) i Miroslav Smetana (IPA Słowacja). W kategorii kobiet triumfowała Sylwia Guzik. Oprócz pucharów, dodatkowe nagrody ufundowały firmy z Krosna: Wipmeble i Arge. Po Biegu, jego uczestnicy reprezentujący IPA i wszystkie służby zabezpieczające (Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna), tradycyjnie ugoszczeni zostali strażacką grochówką.

Tekst. Andrzej Krukar

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2015/11/18/xix-kronieski-bieg-niepodlegoci/

Rodzinny wyjazd członków i sympatyków IPA do Chorwacji 10 do 18.09.2014.

Pragniemy się podzielić naszymi refleksjami z wyjazdu, którego głównym celem była integracja środowiska policyjnego: zarówno czynnych w służbie policjantów, pracowników cywilnych, jak również emerytów policyjnych i sympatyków naszego stowarzyszenia. Zgodnie z naszym założeniem, wycieczka miała przede wszystkim charakter rodzinny.


W środę 10 września, w godzinach wieczornych, 51 – osobowa grupa wyruszyła spod krośnieńskiej komendy w liczącą ponad tysiąc kilometrów podróż w kierunku chorwackiego wybrzeża. Dzień przywitał nas zachwycającym krajobrazem „Zielonej Laguny”, znajdującej się w pobliżu miejscowości Poreć.


W naszym zamyśle było, aby uczestnicy wycieczki spędzili czas w sposób atrakcyjny i ciekawy. Każdy z nas szukał i zachwycał się innymi widokami i przeżyciami, dlatego zaproponowaliśmy różnorodne fory wypoczynku. Osoby lubiące smak słonej wody delektowały się codziennymi kąpielami w ciepłym morzu, a cześć z nas wybrała długie spacery wzdłuż morskiego wybrzeża. Popularną formą rekreacji okazały się mecze piłki plażowej, rozgrywane z wielką pasją na piaszczystym boisku przy błękitnej zatoce. Wielką atrakcję stanowił rejs statkiem połączony ze zwiedzaniem miast Rovinj oraz Vrsar, podczas którego zachwycaliśmy się zarówno widokiem morza, wysp rozproszonych po Adriatyku jak i śródziemnomorskiej architektury. Niewątpliwie największą atrakcją naszego wyjazdu stał się cudowny zakątek wyrwany spośród dziesiątek wspaniałych miejsc, a mianowicie kaskada wodospadów łączących Jeziora Plitvickie, widziana podczas potężnej nawałnicy. Zwolennicy ekstremalnych przygód mieli również okazję zwiedzić Jaskinię Baredine oraz poczuć atmosferę minionych wieków w trakcie podziwiania Koloseum w Puli.


Kończące się lato pożegnaliśmy widokiem krystalicznie czystego morza, błękitnych lagun, portów oraz urzekających średniowiecznych miasteczek, kontrastujących z zielenią otaczających je gór. Aby wzbogacić nasze wrażenia, postanowiliśmy w drodze powrotnej zwiedzić największą na świecie, dwudziestokilometrową jaskinię Postojna w Słowenii.


Motto stowarzyszenia IPA: „SERVO PER AMIKECO” nabrało rzeczywistego wymiaru nie tylko dla nas ale i dla naszych rodzin. Liczymy na to, że koleżeńska forma spędzania czasu i zawarte przyjaźnie zaprocentują w przyszłości kolejnymi, ciekawymi pomysłami na wspólny wypoczynek, scalając przy tym nasze środowisko w służbie jak i poza nią.
 
Tekst: B. Raus, J. Barczentewicz

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2014/10/14/rodzinny-wyjazd-czonkow-i-sympatykow-ipa-do-chorwacji/

Rekonstrukcja historyczna w 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Szczawnickiego 2014-07-27

27 lipca 2014 roku w Szczawnicy odbyła się, z udziałem IPOWSKIEJ Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, rekonstrukcja historyczna o wybuchu Powstania Szczawnickiego.

Blisko siedemdziesiąt lat temu, 28 lipca 1944 r. w Szczawnicy wybuchło Powstanie Szczawnickie, będące elementem ogólnopolskiej akcji „Burza” skierowanej przeciwko hitlerowskiemu okupantowi. Było to bez wątpienia bezprecedensowe wydarzenie, nie tylko w skali okupowanej przez hitlerowców Polski, ale i całej historii II-giej wojny światowej, z uwagi na fakt, iż wzięli w nim udział ówcześni elewi, przyszli funkcjonariusze Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, stacjonujący w szczawnickiej Willi „Renata”.


Niedzielne uroczystości rozpoczęło otwarcie w Pijalni Wód Mineralnych przez Barbarę Węglarz, kustosza Muzeum Pienińskiego, wystawy pt: Akcja „Burza” w Szczawnicy – powstanie 1944. Po niej odbyła się prezentacja dokumentów, umundurowania i wyposażenia Polskiej Policji Państwowej Województwa Krakowskiego oraz Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa Dystryktu Krakowskiego ze zbiorów Pana Krzysztofa Musielaka (funkcjonariusza Garnizonu Małopolskiego Policji) i Tomasza Witańskiego – policyjnych kolekcjonerów .


O godz. 17.00 na Pl. Dietla w Szczawnicy odbyło się widowisko plenerowe „ Powstanie Szczawnickie 44’ ” przygotowane i wyreżyserowane przez Krzysztofa Musielaka przy współudziale Koła Terenowego nr 2 WSRP 1939 r. w Nowym Targu z udziałem prawie dziewięćdziesięcioosobowej grupy rekonstruktorów odtwarzających zarówno elewów szkoły tzw. „Policji Granatowej”, jak i żołnierzy Armii Krajowej czy wreszcie żołnierzy Wehrmachtu, Luftwaffe czy Gestapo, które zgromadziło imponującą liczbę widzów. Narrację widowiska prowadził dr hab. Andrzej Olejko z Uniwersytetu Rzeszowskiego, któremu problematyka historyczna tego regionu jest szczególnie bliska. Film z ochodów 70 Rocznicy Powstania Sczawnickiego zobacz – http://www.tv.szczawnica.pl/

Po zakończeniu widowiska plenerowego zaprezentowana została wystawa plenerowa „OPOWIEŚĆ FOTOGRAFICZNA. ADAM I JADWIGA ZE STADNICKICH CZARTORYSCY”, która poświęcona jest życiu Adama Czartoryskiego ps. „Szpak” dowódcy „Akcji Burza” na terenie Szczawnicy, oraz jego żony Jadwigi ze Stadnickich ps. „Tuja”. 

 

Dopełnieniem prezentowanych wystaw czy rekonstrukcji historycznej będących elementami uroczystości 70-lecia Powstania Szczawnickiego, była prezentacja w „Jazz Bar” Dworku Gościnnego w Szczawnicy książki Barbary Caillot-Dubus (wnuczki Adama i Jadwigi Czartoryskich) i Marcina Brzezińskiego pt. „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografia i wspomnienia” oraz projekcja filmów ze zbiorów rodzin Czartoryskich i Stadnickich.

Organizatorami obchodów byli: Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r., Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Fundacja Andrzeja Mańkowskiego oraz Muzeum Pienińskie oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.


Patronat honorowy nad 70 rocznicą Powstania Szczawnickiego objął: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, nadinsp. Mariusz Dąbek – Małopolski Komendant Wojewódzki Policji , prof. dr hab. Iwon Grys – Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, dr Marek Lasota – Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dr hab. Janusz Mierzwa – Muzeum AK im. Generała Emila Fieldorfa – Nila w Krakowie Krzysztof Faber – Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2014/08/06/rekonstrukcja-historyczna-w-70-t-rocznic-wybuchu-powstania-szczawnickiego/

 

Krośnieńska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej. 2014-07-26

Krośnieńscy policjanci członkowie IPA Region Krosno, zainspirowani Policją Państwową i losami lwowskich policjantów, zdecydowali się na rekonstrukcję policyjnych mundurów II Rzeczypospolitej i utworzenie grupy rekonstrukcji historycznych Policji. Grupa działa z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie insp. Adama Pietrzkiewicza, a w skład jej wchodzą funkcjonariusze z Krosna kol. Piotr Furmanek, kol. Beata Winiarska, kol. Beata Raus oraz kol. Marcin Dziobak z rzeszowskiej Komendy Miejskiej Policji.


W ubiegły weekend członkowie krośnieńskiej grupy rekonstrukcyjnej odwiedzili Warszawę biorąc udział w centralnych obchodach Święta Policji. Grupa krośnieńska wspólnie z grupami ze Śląska, Małopolski i Mazowsza o godz. 11.00 uczestniczyła w Auli im. Adama Mickiewicza w budynku Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego w ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.


Wyróżniającym się policjantom i pracownikom cywilnym odznaczenia państwowe wręczali w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – Jacek Michałkowski – Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, i Komendant Główny Policji generalny inspektor Marek Działoszyński. Odznaczenia resortowe wyróżnionym wręczał Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i Komendant Główny Policji generalny inspektor Marek Działoszyński. Następnie w kolumnie marszowej ulicami warszawskiej starówki przemieściliśmy się w miejsce Centralnych uroczystości Święta Policji „ Warszawa, lipiec 2014” na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego grupy rekonstrukcyjne Policji Państwowej ustawione zostały obok Grobu Nieznanego Żołnierza obok pocztów sztandarowych jednostek Policji i innych służb mundurowych. Obecne na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego grupy rekonstrukcyjne policji cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób cywilnych jak i kierownictwa Policji. Krośnieńscy policjanci od roku walcząc o pamięć o policjantach Policji Państwowej okręgu lwowskiego zajmują się zdobywaniem eksponatów do tworzonej Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych , poświęconej m.in. Policji Państwowej, której otwarcie przewidziane jest jesienią br. w krośnieńskiej komendzie.


 SERVO PER AMIKECO

Tekst. A. Pietrzkiewicz/ B. Winiarska

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2014/08/06/kronieska-grupa-rekonstrukcji-historycznej-policji-pastwowej/

IV ZAWODY STRZELECKIE SŁUŻB MUNDUROWYCH NOWY ŁUPKÓW 2014-06-07

W dniu 7 czerwca 2014 roku, na strzelnicy Zakładu Karnego w Nowym Łupkowie k/Komańczy odbyły się IV Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych w strzelaniu z pistoletu dużego kalibru oraz karabinka szturmowego „Beryl”. Patronat na zawodami objął Wojewoda Podkarpacki. Organizatorami zawodów były stowarzyszenia: Wojewódzki Oddział Podkarpacki Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. Gen Franciszka Gągora w Sanoku; Krajowy Związek Emerytów i Rencistów Służby Więziennej Koło Terenowe Przy Zakładzie Karnym w Łupkowie; Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło w Sanoku oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region IPA „Bieszczady” w Sanoku.


W zawodach do rywalizacji stanęło dziwięć trzyosobowych drużyn reprezentujących różne formacje mundurowe oraz stowarzyszenia służb mundurowych. Przemyski Region IPA reprezentowany był przez drużynę w składzie: KATARZYNA WRZEŚNIOWSKA, LESZEK LICHACZ, MACIEJ PARTYKA. Region IPA Krosno reprezentowała drużyna w składzie: BEATA RAUS, DARIUSZ PASTERCZYK, WIKTOR URBAN.

Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce – Areszt Śledczy Sanok
II miejsce – Region IPA Przemyśl (KMP Przemyśl)
III miejsce – Region IPA Krosno (KMP Krosno)
W klasyfikacji indywidualnej w konkurencji – pistolet dużego kalibru- I miejsce zajął kolega WIKTOR URBAN (Region IPA Krosno).
W klasyfikacji indywidualnej w konkurencji – karabinek samopowtarzalny – I miejsce zajął kolega LESZEK LICHACZ (Region IPA Przemyśl).
W łącznej klasyfikacji indywidualnej – obydwie konkurencje – I miejsce zajął JACEK STANKOWSKI ( Areszt Śledczy Sanok).

Nie tylko samą rywalizacją sportową żyli zawodnicy i kibice- sympatycy strzelectwa. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom ciepłe posiłki, napoje oraz różnego rodzaju zimne smakołyki. Wszyscy bardzo wysoko ocenili organizację zawodów.


W rywalizacji sportowej ważne są osiągane wyniki, jednak najważniejsze jest to, że przy okazji sportowej rywalizacji, spotkali się i integrowali reprezentanci różnych służb mundurowych. W takich spotkaniach sprawdza się nasza dewiza „SERVO PER AMIKECO”.

Tekst: J.Faber

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2014/06/11/iv-zawody-strzeleckie-sub-mundurowych-nowy-upkow/

XVII Krośnieński Bieg Niepodległości 2013-11-11

W dniu 11 listopada 2013 roku ulicami Krosna odbył się uliczny XVII Bieg Niepodległości organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie. Organizatorzy tradycyjnie wprowadzili w biegi kategorię „IPA”. Bieg co roku gromadzi coraz większa grupę uczestników zrzeszonych w IPA z kraju i zagranicy jak również nie zrzeszonych przedstawicieli służb mundurowych.

Na starcie 7 kilometrowego biegu stanęło ponad 600 zawodniczek i zawodników. Tradycyjnie w biegu uczestniczyli członkowie IPA rywalizując zarówno w kategorii ogólnej jak i kategorii „IPA”. W kategorii tej wystartowało 40 zawodników i zawodniczek z kraju i zagranicy. Spoza kraju swoje reprezentacje wystawiła Ukraina i Słowacja. Jak corocznie w biegu uczestniczyli zawodnicy reprezentujący IPA Katowice VIII z Czesławem Wiznerem na czele. Rywalizacja odbywała się w przyjacielskiej i sportowej atmosferze. Novum w tym roku był bieg zorganizowanej i umundurowanej grupy złożonej z członków IPA z terenu kraju. Zaakcentowali oni swoją obecność flagami z logo IPA niesionym przez całą trasę biegu.

Pierwsze miejsce w naszej kategorii, a tym samym Puchar Przewodniczącego IPA Region Krosno ufundowany przez Andrzeja Krukara zdobył Anatoliy Malyy reprezentant Police SK Trascarpathia z Użgorodu. Pozostali uczestnicy biegu w kategorii IPA otrzymali drobne upominki wręczane przez Prezesa Podkarpackiej Grupy Wojewódzkiej IPA kol. Marka Godzienia, Prezydenta Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego, Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie Pana inspektora Adama Pietrzkiewicza oraz Przewodniczącego Regionu IPA Krosno kol. Andrzeja Krukra.

Spotkanie było również okazją do wręczenia Prezydentowi Miasta Krosna Panu Piotrowi Przytockiemu „Wyróżnienia im. Arthura Troopa”.

Dla wszystkich startujących w barwach IPA oraz zawodników służb mundurowych przygotowany został poczęstunek w postaci „tradycyjnej strażackiej grochówki”. Prezydium IPA Region Krosno dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się i wspomagali przygotowania i organizację tegorocznego biegu. Szczególne podziękowania składamy Kierownictwu i Kolegom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie za umożliwienie noclegu naszym gościom z Katowic oraz przygotowanie grochówki.

Tekst: R. Przybyła

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2013/11/17/xvii-kronieski-bieg-niepodlegoci/

KROŚNIEŃSKI REGION IPA WE WŁOSZECH 2013-06-13

Krośnieńscy policjanci Regionu IPA Krosno reprezentowali Polską Sekcję IPA na I Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim IPA we włoskim Andalo. Turniej odbył się w dniach 13-16 czerwca 2013 roku. Z zawodów piłkarze przywieźli dwa puchary i nagrody rzeczowe.

Organizatorem wyjazdu było Prezydium Regionu IPA Krosno. Prezydium krośnieńskiego regionu IPA w odpowiedzi na zaproszenie partnerów z włoskiej organizacji IPA Region Trentino i Ancona, zorganizowali tygodniowy wyjazd, którego celem było wzięcie udziału w zawodach piłkarskich oraz integracja środowiska policjantów zrzeszonych w stowarzyszeniu oraz ich sympatyków.

W turnieju udział wzięło 16 drużyn m.in. z Włoch, Polski i Rumunii. W skład polskiej reprezentacji wchodziły drużyny: IPA Krosno, IPA Katowice i Jaworzno. Oprócz zespołu podstawowego krośnieńska IPA wystawiła do rozgrywek dodatkowy skład, który swoją postawą wykazał, że najistotniejszą rzeczą w sporcie jest współzawodnictwo oparte na zasadach fair play. Zawodnicy wchodzący w skład podstawowy wywalczyli trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji i zdobyli Puchar Burmistrza Miasta Andalo. Kapitan drużyny IPA Krosno Witold Podlaszczak odebrał z rąk organizatorów wspomniany puchar i nagrody rzeczowe.

Najlepszym bramkarzem turnieju został Andrzej Jakieła, reprezentujący IPA Krosno. Druga reprezentacja IPA Krosno nazwana przez włoskich organizatorów IPA Polonia Old Boys Team zdobyła również punktowane 13 miejsce w turnieju, wykazując się ambicją, ale nieco mniejszymi wynikami w rywalizacji sportowej. Kapitanem drugiej drużyny był przewodniczący krośnieńskiego regionu Andrzej Krukar.

Wszystkim zawodnikom należą się słowa podziękowania i uznania za wolę walki oraz umiejętności piłkarskie, a także sympatykom i kibicom IPA Krosno, którzy dopingując swoich kolegów, podnosili ducha walki w drużynach. Wyjazd na turniej przybrał formę rodzinnej wycieczki turystycznej łącząc zmagania piłkarskie ze zwiedzaniem różnorakich atrakcyjnych miejsc. W drodze do Włoch uczestnicy zwiedzili w Słowenii największą na świecie dwudziestokilometrową jaskinię Postojna. Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na Wenecję. Płynąc największym weneckim kanałem Canal Grande oraz spacerując mostami i uliczkami można było podziwiać słynne pałace i budowle.

W trakcie pobytu uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić dolinę Val di Fieme, gdzie podziwialiśmy w Predazzo obiekty skoczni na której nasi polscy mistrzowie narciarstwa Adam Małysz i Kamil Stoch zdobywali medale w skokach narciarskich. W drodze powrotnej zwiedzono dwa przepiękne miejsca. Pierwszym z nich było największe i najczystsze włoskie jezioro – Lago di Garda. Z przepięknej miejscowości Malcesine kolejką linową, która kręci się wokół własnej osi o 360 stopni, wszyscy wyjechali na szczyt Monte Baldo. Ze szczytu roztaczał się zapierający dech w piersiach widok na jezioro oraz Alpy z lodowcami. Drugim zwiedzanym miastem była Verona – miasto renesansowych pałaców i pięknych balkonów. To tutaj przy ulicy Capello znajduje się dom szekspirowskiej Julii, a na dziedzińcu jej posąg z brązu. Jego dotkniecie podobno przynosi szczęście. Nikt nie oparł się takiej pokusi, bowiem szczęścia nigdy za dużo.
Wszystko co dobre szybko się kończy i tak tygodniowy pobyt szybko minął. Pozostaną nam na długo cudowne wspomnienia, a zwarte przyjaźnie pozwolą na lepsze rozwijanie i pielęgnowanie naszego motta „SERVO PER AMIKECO”.

Tekst: A. Pietrzkiewicz
Zdjęcia: R. Przybyła

Źródło:

http://www.ipapolska.pl/ipa/aktualnosci/338,Krosnienski-Region-IPA-we-Wloszech.html

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ PIŁKARSKI O PUCHAR PRZEWODNICĄCEGO IPA REGION KROSNO 2012.09.21.

W dniu 21 września 2012 roku Region IPA Krosno zorganizował turniej piłki nożnej. Oprócz drużyn z Polski udział wzięły drużyny Sekcji Zagranicznych IPA: Słowackiej, Ukraińskiej i Włoskiej. Zwycięstwo wywalczyła drużyna kolegów ze Słowacji.

Turniej o Puchar Przewodniczącego IPA Krosno. został rozegrany na stadionie MOSiR w Krośnie przy ul. Bursaki. W turnieju uczestniczyły drużyny z Ukrainy – IPA Lwów, Włoch – IPA Ancona oraz Słowacji – IPA Svidnik. Do wspólnych zmagań zaproszenie przyjęły również drużyny: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, reprezentacja Sądu Rejonowego w Krośnie. Listę uczestników   zamykała drużyna gospodarzy tj. Region IPA Krosno.

Rozgrywki odbywały się w systemie „każdy z każdym”. W końcowej klasyfikacji bezkonkurencyjni okazali się koledzy ze Słowacji, którzy nie przegrali ani jednego meczu. Drugie miejsce zajęła reprezentacja IPA Lwów natomiast trzecie miejsce wywalczyła drużyna gospodarzy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje postawa naszego kolegi ze Słowacji Petra Licko, który uhonorowany został nagrodą Fair Play za przyznanie się do strzelenia gola ręką. Cała impreza przebiegała w serdecznej i przyjaznej atmosferze. Pozwoliła na nawiązanie nowych i utrwalenie starych znajomości pomiędzy policjantami i sympatykami stowarzyszenia IPA Sekcji Polskiej, Słowackiej, Ukraińskiej i Włoskiej.

W zakończeniu turnieju oraz wręczeniu pucharów uczestniczyli między innymi Prezydent Miasta Krosno Piotr Przytocki, I-wszy Zastępca Prezydenta Miasta Krosno Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Krosno Stanisław Słyś, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie podinsp. Paweł Owiński. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na uroczyste zakończenie turnieju odbywające się w „Dworze Obodyńskich” w Targowiskach k/Krosna.

Prezydium Regionu IPA Krosno dziękuje wszystkim sympatykom i członkom Stowarzyszenia, którzy pomogli w organizacji turnieju.

 

Tekst: Radosław Przybyła

Źródło:

http://ipapodkarpacie.pl/2012/11/04/midzynarodowy-turniej-pikarski-o-puchar-przewodniccego-ipa-region-krosno/